„Absurd nie czytać!” – pod takim hasłem w tym roku, w całej Polsce odbywały się wydarzenia w ramach 9. edycji NOCY BIBLIOTEK. Nasza bibliotek również wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji.

Przez cały dzień można było odwiedzić bibliotekę i w ramach akcji „Na czytanie nie ma bana” otrzymać banana. Późnym popołudniem odbyły się warsztaty dla dzieci inspirowane książką „Moja mama Gorylica” Fridy Nilsson. Uczestnicy poznali głównych bohaterów książki, nie zabrakło również ciekawostek dotyczących goryli, które jak się okazało, mają z ludźmi wiele wspólnego. Dzieci dowiedziały się także, że goryle nie jedzą bananów, ponieważ zawierają dużo cukru, który w nadmiarze im szkodzi.

Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie w małej fotobudce i zobaczyć jakby wyglądał, gdyby jego mama była gorylicą.

Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie na naszym Facebooku trwał konkurs „Rymów szukanie”, w którym do wygrania były książki „Moja mama Gorylica”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu zdania czy krótkiego wiersza pod postem, inspirując się tegorocznym hasłem „Absurd nie czytać”. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem poetyckim, a w piątek wylosowaliśmy trzy osoby, które otrzymały nagrody.

Na dobranoc, w bibliotece zagościło nocne kino. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami obejrzeli historię Jonny i pewnej Gorylicy, która z dużą dawką humoru i absurdu przekonuje, jak bardzo pozory mogą mylić.

Muminki zna chyba każdy, na kolejnych warsztatach w ramach Nocy Bibliotek dzieci zajrzały do „Pamiętników Taty Muminka”. To wyjątkowa animacji lalkowa, polskiej koprodukcji na podstawie ukochanych książek Tove Jansson. Na warsztatach uczestnicy poznali poklatkową technikę tworzenia animacji i sami mieli okazję taką stworzyć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach, pokazach filmowych oraz konkursie.

Spotkania w ramach Nocy Bibliotek odbyły się 6 i 12 października w bibliotece w Szebniach.