Ogólna

     Dzisiaj odbyła się gala Rankingu Bibliotek 2021, na której nagrodzone zostały najlepsze biblioteki w Polsce! Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach znalazła się na pierwszym miejscu w województwie podkarpackim, a tym samym znalazła się wśród liderów bibliotek z całej Polski. Przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą” docenione zostało również zaangażowanie samorządu gminy Jasło, dla którego tak prężnie działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem na zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

     Mówi się, że „sukces ma wielu ojców” w tym przypadku również i matek. Na ten  sukces pracował nasz cały zespół biblioteczny w składzie: Stasia, Grażynka, Aga, Beata, Ewa, Klaudia, Emilka, Iza i Janusz. Serdecznie dziękujemy naszym czytelnikom, wszystkim przyjaciołom biblioteki, bez których nie odnieślibyśmy tego sukcesu.  

Zespół Gminnej Biblioteki Publicznej składa również serdeczne podziękowanie samorządowi Gminy Jasło za pomoc finansową i merytoryczną.

Serdeczne gratulacje składamy Dyrekcji i zespołowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, z którą przyszło nam stanąć na podium, co jest dla nas ogromnym zaszczytem.


GBP w Jaśle z/s w Szebniach

     Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 122 000,00 zł na rekonstrukcję wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku zabytkowej plebanii w Szebniach. Całość zadania inwestycyjnego wynosi 1 644 000,00 zł. Odnowiony obiekt będzie służył jako nowa siedziba szebieńskiej biblioteki.

      Rozpatrzony pozytywnie wniosek znalazł się na 7 miejscu na ogólnopolskiej liście rankingowej spośród 18 i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zadanie realizowane będzie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”.

Film przedstawia budynek przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Obecnie ruszyły już pierwsze prace budowlane.

     O tym, że język, słowa i książki to doskonały temat do dobrej zabawy przekonały się przedszkolaki z Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Szebniach uczestniczące w spotkaniu z Panem Poetą.

     „A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś
kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”.

 
     Mity posiadają ponadczasowy charakter są źródłem natchnienia, inicjatywy twórczej oraz bogactwa wyobraźni. Posiadają uniwersalne wartości, symbolikę, piękno i bogactwo treści.