Ogólna
     Ostatnio w naszej Bibliotece było bardzo uczuciowo! A to wszystko za sprawą inspektora Krokodyla! Ten wesoły stworek jest badaczem i wynalazcą, stworzył  on niesamowite urządzenie – UCZUCIOMETR. To właśnie z jego pomocą wyjaśnia dzieciom co i dlaczego czują w różnych sytuacjach.

     Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach  w ostatnim czasie zakwalifikowała się do dwóch ogólnopolskich projektów szkoleniowych, których celem jest wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i kompetencje, które pozwolą na przeniesienie części oferty kulturalnej bibliotek w środowisko wirtualne.

     Spotkania szkoleniowe i webinaria - wszystkie w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem platform internetowych
i narzędzi IT,  już się rozpoczęły i potrwają do września.

     Bardzo prawdopodobne jest, że część zmian  jakie spowodowała pandemia i ograniczenia z tym związane okaże się trwała
i będą one wymagać stałego rozwijania umiejętności pracowników kultury, by móc sprawnie funkcjonować online i pomagać w tym innym.

     Projekt WIRTUALNE SZKOLENIA=REALNE KOMPETENCJE - realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w ramach programu MKiDN “Kultura w sieci”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

     W ramach tego projektu  – 45 bibliotekarzy z całej Polski bierze udział w cyklu bezpłatnych szkoleń  przygotowujących do organizacji różnego rodzaju wirtualnych imprez dla użytkowników, a następnie przeprowadzi w swoim środowisku wydarzenia kulturalne online.

     Wróżki są częstymi bohaterkami różnych bajek, siedzą sobie cichutko w książkach w bibliotekach i czekają cierpliwie na spotkanie z czytelnikami. Są one często dobrymi duszkami, opiekunkami głównych bohaterów np. mama chrzestna Kopciuszka czy przyjaciółka Piotrusia Pana – Dzwoneczek.


     O tym gdzie w  Internecie  znaleźć literaturę dostępną w formie ciekawej dla czytelnika?   Do czego wykorzystać zasoby bibliotek cyfrowych i katalog online własnej biblioteki?    Czy z książek i ilustracji dostępnych w Internecie da się stworzyć materiały promujące bibliotekę? - Mogli dowiedzieć się bibliotekarze  Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filii, uczestnicy warsztatów „Tysiąc książek w Internecie - jak twórczo pracować  z literaturą dostępną online z czytelnikami w różnym wieku".