Ogólna

     Na czwartkowych warsztatach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną
w Jaśle z/s w Szebniach zrobiło się zielono i kolorowo. Dzień 21 marca jest 80 dniem w roku, a zarazem pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przywitać tę budzącą się do życia porę roku. Opowiedzieli o pierwszych jej oznakach i wykonali piękne portrety pani Wiosny, ozdobione kolorowymi kwiatami oraz zielonymi listkami. Dzieci wysłuchały także kilku wierszy o wiośnie, aby uczcić obchodzony również tego dnia - Światowy Dzień Poezji.

 

Z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Poezji chcielibyśmy przypomnieć postać i twórczość Wojciecha Breowicza (1902-1966) – mało znanego poety rodem z podjasielskiej Osobnicy, dziennikarza, redaktora pism ludowych, działacza wiejskiego i emigracyjnego, człowieka o fascynującym życiorysie. Breowicz w 1932 r. wyemigrował do Brazylii gdzie był m.in. nauczycielem i organizatorem szkół dla polskich pionierów-osadników w stanie Paraná. W czasie II Wojny Światowej wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod wodzą generała Sikorskiego. Zmarł w brazylijskiej Kurytybie.

 
     Spotkanie autorskie z Zofią Macek i promocja jej nowej publikacji pt. „Dawid. Dzieciom Holokaustu” odbyła się 12 marca 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach.

     Mimo tego, że na zewnątrz są nadal ujemne temperatury, a w niektórych miejscach Polski jeszcze widać śnieg, to właśnie dzisiaj rozpoczyna się astronomiczna wiosna, a  z każdą kolejną dobą dzień będzie coraz dłuższy. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada 21 marca. Na przywitanie tej pory roku wyruszyły przedszkolaki z Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Szebniach. W kwiatowych czapkach, ubrane na zielono odwiedziły Bibliotekę, gdzie wzięły udział w warsztatach pt. „Kolory wiosny”.