Podczas tegorocznych wakacji odbyło się wiele ciekawych spotkań i warsztatów dla dzieci i młodzieży, zorganizowanych przez Filię w Warzycach GBP w Jaśle z/s w Szebniach.

 

     Warsztaty rozpoczęliśmy od spotkania z książką Agnieszki frączek „Po co komu Mamut?” Książeczka opowiada o losach małego (niewymiarowego) mamuta, który po wielu latach siedzenia na ścianie jaskini jako malowidło, postanowił wyruszyć w świat. W tej nowej rzeczywistości czekało go wiele przygód. Poznawał stworzenia, które mu pomagały, ale także te, które chciały zrobić mu krzywdę. Mamut szukał zarówno swojego miejsca na ziemi, jak i przeznaczenia. Książeczka pobudzała wyobraźnie dzieciaków, poruszała w nich wiele emocji, a przy tym była świetną zabawą. Uczestnicy zmierzyli się również z grą „UGA BUGA” oraz wykonali swojego własnego Mamuta.

     Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pod hasłem „Jak rozmawiają roboty?” Uczestnicy mieli okazję do zabaw z interaktywnym robotem edukacyjnym Photon, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii.  Robot to nie zabawka w klasycznym rozumieniu. Niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone jest w aż 10 czujników, pozwalających na interakcję Photona z otoczeniem. Dzięki nim może m.in. wykryć dotyk, światło, przeszkody czy dźwięk. Wykorzystując wszystkie możliwości można go zaprogramować na tysiące sposobów i znakomicie się bawić.

     Kolejną bardzo ciekawą edukacyjną grą była „Scottie Go!” z interaktywnym kursem programowania. Możliwość spotkania z nowymi technologiami i zmierzenia się w swoich umiejętnościach w sterowaniu pojazdami okazała się nie lada wyzwaniem dla wszystkich.

     Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw z Chustą animacyjną Klanza. Zabawy z chustą animacyjną rozwijały i ćwiczyły wiele umiejętności, oddziaływały na dzieci wieloma bodźcami, pobudzały wyobraźnię, przede wszystkim, pozwalały na pozytywne spożytkowanie energii. Warsztaty zakończyły się wielką bitwą na kolorowe kulki.

     Wielu uczestników z wytęsknieniem czekało na piątkowe spotkania z Planszówkami. Duża różnorodność gier stolikowych i nie tylko wzbudziła ogromne zainteresowanie. Można było miedzy innymi nauczyć się gry w szachy, jak również sprawdzić się w „Twisterze” Czy „Mistakos”. Były dostępne gry dla najmłodszych jak i również dla starszej młodzieży.

     Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży za udział w tegorocznych letnich spotkaniach w Bibliotece. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas, był pełen odpoczynku, radości i zabawy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji Wakacyjnych Warsztatów zwłaszcza: Edwardowi Owsiakowi za naukę gry w szachy, Annie Róg za pomoc w warsztatach z Chustą Klanza, Karolinie Kozdrój, Jakubowi Kozdrój i Wojciechowi Kozdrój, Grzegorzowi Wieczorek za organizację spotkania „Lato z Planszówkami”.

     Program Partnerstwo dla Książki 2018, zadanie Wybieram Ksiązkę realizowany ze środków pozostających w dyspozycji MKiDN zarządzany przez Instytut Książki w Krakowie. 
 

E. Wieczorek