Warzyce
Odsłon: 286

     W poniedziałkowy poranek, 20 czerwca w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Warzycach zagościło MOBILNE PLANETARIUM.
Zaproszeni uczniowie kl. 0 - 3 Szkoły Podstawowej w Warzycach wzięli udział w dwóch seansach edukacyjnych „Planety” oraz „Historia Ziemi”. Pokazy odbyły się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej.



 

     Pierwszy seans pt. „Planety” przeznaczony był dla klas 0 i 1. Opowiadała historię rodzeństwa, które z przyniesionego przez mamę kartonu postanowiło zbudować rakietę, aby lecieć nią w kosmos. Dzieci zapakowały do niej cenne rzeczy: książkę o kosmosie, balony i żelki. Wzięły również komputer. Gdy zaczęły odliczanie do startu rakiety, nagle książka zaczęła wołać nich by ją otworzyły. Książka opowiedziała rodzeństwu o wszystkich planetach. Mówiła, że jedynie na planecie Ziemia jest życie. Siostra z bratem latali po kolejnych planetach i je obserwowali. Na niektórych planetach nie mogli wyjść z rakiety, ponieważ nie było warunków do życia. Na jednych planetach nie było powietrza na innych nie było twardego lądu. Ostatnią planetą był Pluton. Gdy wracali do domu, książka ich zapytała o ciekawostki z poszczególnych planet. Po wylądowaniu dzieci opowiadały rodzicom o niesamowitym locie w kosmos.

     Drugi seans pt. „Historia ziemi” przeznaczony był dla ciut starszych uczniów - klas II i III. Film opowiadał o tym jak powstawały planety i życie na ziemi. Na początku był wielki wybuch, po tym wybuchu był smog, który okrążał cały wszechświat i zaczęły się formować pierwsze gwizdy. Kolejny wybuch wszystko zniszczył, choć był mniejszy niż pierwszy. Zaczęły się formować planety. Pojawiła się Ziemia i Słońce. Na początku na Ziemi było bardzo dużo lawy i było bardzo gorąco, spadały z nieba meteoryty. Zaczęły się pojawiać morza i wulkany oraz śluzowate gluty uważane za pierwsze żywe organizmy. Znanymi od dawna były wirusy. Większe komórki zaczęły się mnożyć i zamieniać w stworzenia takie jak dinozaury. Niestety na naszą planetę spadł meteoryt i wiele gatunków wyginęło. Z czasem na Ziemi zaczęli pojawiać się pierwsi ludzie.

     Atrakcyjne spotkania edukacyjne, które miały na celu bliższe poznanie naszej jak i innych planet, jej historię powstania i zjawisk jakie na niej zachodzą. To wszystko dostarczyło wszystkim wiele niezapomnianych, kosmicznych wrażeń. Co dokładnie widziały dzieci w kapsule musicie sami ich zapytać.

     Pokaz odbył się 20 czerwca w ramach projektu „Książka w ruch - czytamy i polecamy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki".