Tydzień Bibliotek 2022 pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu zaczęliśmy zdrowo i kolorowo. Okazuje się, że w bibliotece można zjeść smaczne zdrowe śniadanie. Wszystko za sprawą Tobiego bohatera książki „Żywieniowe przygody Tobiego, kota psotliwego”, której autorką jest Marzena Żurek. Tobi po raz kolejny zawitał do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach. Tym razem odwiedził filie GBP w Warzycach i w Osobnicy.

Marzena Żurek - doradca i edukator żywieniowy, pedagog, specjalista ds. psychodietetyki, dyplomowany coach zdrowia i żywienia oraz promotorka zdrowego stylu życia poprzez głównego bohatera książki, opowiadającego o swoich kocich perypetiach zachęca dzieci do zdrowego odżywiania. Czytelnicy w publikacji znajdą również 20 przepisów na zamienniki tradycyjnych i niezdrowych słodyczy, słonych przekąsek czy fast-foodów. Dzięki nim można stworzyć lekkie alternatywy batonów, ciastek, lodów, chipsów, orzeszków, paluszków, burgerów czy pizzy i cieszyć się ich znakomitym smakiem.
    Na spotkaniach autorka przybliżyła uczestnikom znaczenie zdrowego odżywiania i zachęciła do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Nie zabrakło również zdrowych przekąsek. Dzieci razem z panią Marzeną przygotowały pyszne owocowe pizze z dodatkiem bananowo – czekoladowego kremu.

Serdecznie dziękujemy pani Marzenie Żurek za wiedzę, za pozytywną energię i oczywiście za zdrowe pyszności, przygotowane wspólnie z dziećmi.

Spotkania odbyły się 9 maja, a udział w nich wzięli uczniowie Szkół Podstawowych z Osobnicy i Warzyc. Organizatorem spotkań była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.
Spotkania odbyły się w ramach projektu "Książka w ruch - czytamy i polecamy" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
w ramach programu "Partnerstwo dla Książki".