Podczas tegorocznych ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach -Filia w Warzycach przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży spędzających wolny czas w Warzycach.

 

     Tradycyjnie jak co roku podczas Ferii Biblioteka zorganizowała dla najmłodszych mieszkańców naszej miejscowości spektakl teatralny. W związku z tym 14 stycznia prawie sto osób zgromadziło się w sali Domu Ludowego w Warzycach, by zobaczyć sztukę pt.:„Kopciuszek” Teatru Scena PRL.  To bardzo humorystyczne i barwne przedstawienie, w którym uczestniczyły również „panny” z widowni, przymierzając pantofelek zagubiony na balu. Wiadome, jak każda bajka tak i spektakl miał swoje dobre zakończenie uwieńczone owacjami na stojąco.

     Kolejnym ważnym wydarzeniem dla dzieci i młodzieży  Biblioteki był wyjazd do Teatru „MASKA”, w którym obejrzeli spektakl pt.:„Bambusowa Księżniczka”. Gra światłem i cieniem wprowadzały widzów w zachwyt i pobudzały wyobraźnię do granic możliwości. Nie lada atrakcją po przedstawieniu była możliwość wejścia za kulisy teatru, by móc zobaczyć to czego zwykły widz nie ma możliwości pooglądać z bliska i dotknąć: dekoracje, lalki i kostiumy. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zobaczyć jak powstają wszystkie te elementy oraz ile czasu i  pracy wielu ludzi musi włożyć w to, aby powstał jeden spektakl. Wyjazd do Teatru odbył się 16 stycznia.  

     Następnego dnia, tj. 17 stycznia odbyły się warsztaty pt.: „Świat Komiksu” prowadzone przez Zbigniewa Masternaka, pisarza, dziennikarza i scenarzystę filmowego. Młodzież dowiedziała się na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu prawdziwego i ciekawego komiksu. Podczas zajęć zgromadzona młodzież próbowała swoich umiejętności w tworzeniu indywidualnych komiksów związanych z naszą miejscowością. Na zakończenie najciekawsze komiksy zostały nagrodzone.
Z okazji nadchodzących Dni Babci i Dziadka zostały zorganizowane 20 stycznia warsztaty plastyczne, na których dekorowaliśmy według gustu i uznania ramki na zdjęcia. W między czasie każdy uczestnik miał zrobione specjalne zdjęcia z dedykacjami dla swoich dziadków. Warsztaty okazały się niezwykle trafione i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, przez cały dzień wykonano wiele przepięknych ramek.

     Praktycznie codziennie w godzinach pracy Biblioteki było dostępnych ponad 50 gier planszowych.  Planszówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy przekonali się, że nie tylko gry komputerowe potrafią być ciekawe i wciągające.

     Ferie zimowe spędzone w Bibliotece, bez śniegu za oknem bardzo szybko i aktywnie upłynęły wszystkim uczestnikom.

E. Wieczorek