Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem - prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, reportażystą, dziennikarzem odbyło się w dniu 17 stycznia 2020 r. w czytelni  GBP w Jaśle z/s w Szebniach i  FGBP w Warzycach.

 

     Zbigniew Masternak zadebiutował w 2000 na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność oraz druga powieść pt. Chmurołap. Natomiast w 2008 ukazała się trzecia jego książka  – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. Autor zamierza go kontynuować, pisząc kolejne księgi, w których to chce zawrzeć całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. Na podstawie powyższego cyklu został nakręcony film pod tożsamym tytułem. Jego powieści i opowiadania tłumaczone są na wiele języków, między innymi na język wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

     Podczas spotkania autor opowiadał uczestnikom o swoich pasjach, książkach oraz działalności twórczej. Zainspirował uczestników do podejmowania wyzwań, i rozwijania zainteresowań od najmłodszych lat, bo one mogą być w przyszłości sposobem na ich życie. W drugiej części odbyły się warsztaty komiksowe. Po wyjaśnieniu podstawowych pojęć związanych z tworzeniem komiksu, historią lokalną ich powstania przyszedł czas na narysowanie przez uczestników własnych historii komiksowych.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach