W słoneczne piątkowe przedpołudnie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Warzycach zorganizowała wyjątkowe plenerowe spotkanie z przedszkolakami. Pani Bibliotekarka udowodniła, że przed Szkołą Podstawową w Warzycach na trawie, korzystając z cudownej pogody, może odbyć się niecodzienna lekcja biblioteczna i głośne czytanie o „Skarbach Jesieni”.


     Przygody sympatycznego Liska Fenka przybliżyły zebranym tematykę jesieni w ogrodzie, że skarby jesieni to nie złote monety ani diamenty, ale dary natury: warzywa i owoce rosnące na drzewach, krzaczkach czy grządkach. Książeczka poruszyła również jakże ważny aspekt zapinania pasów bezpieczeństwa w fotelikach samochodowych.

     Przedszkolaki podczas lekcji potwierdziły swą znajomość wszystkich owoców i warzyw, nie dali się zwieść pułapce, że np. banan to nasz skarb jesieni.


     Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, poszerza wiedzę i wzorce dobrych zachowań, stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością. Czytanie na głos kilkulatkowi, pozwala mu zrozumieć siebie i świat. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez elektronikę.

Ewa Wieczorek