Od 01.06. do 09.06.2019 r. trwa XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zainicjowana została w 2001 roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Pomysłodawcy przekonują, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania z nim czasu i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

 

     Wspólnymi siłami – dzięki tysiącom wolontariuszy, a także partnerom, którzy wspierali  kampanię czytania – udało się zmienić świadomość społeczną dotyczącą roli czytania w rozwoju dziecka. Coraz więcej rodziców i opiekunów o tym pamięta i stara się czytać  swoim pociechom.

     Co roku w kampanii bierze udział również Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle  z/s w Szebniach wraz ze swoimi filiami.  Na dwóch spotkaniach, które odbyły się  w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy i Szkole Podstawowej nr 2 w Osobnicy, tradycyjnie, jak co roku, bibliotekarze czytali dzieciom  „Lokomotywę” J. Tuwima.
Tegoroczna akcja głośnego czytania połączona była z nowymi technologiami i nauką programowania.  Dzieci poznały Photona - interaktywnego robota, który mieszka w bibliotece. Nauczyły go reagować na światło, dotyk oraz dźwięk. Poprzez różne ćwiczenia, pokazały mu jak się poruszać i obracać na specjalnie przeznaczonej do tego macie.

     Spotkania  dla uczniów najmłodszych klas Szkół Podstawowych w Trzcinicy i Osobnicy  odbyły  się w dniach  04 i 06.06.2019 roku.

     Organizatorami była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy oraz Filia GBP w Osobnicy, które zrealizowały zajęcia we współpracy ze szkołami.


GBP w Jaśle z/s w Szebniach