W Domu Ludowym w Warzycach, 14 marca odbyło się spotkanie autorskie Haliny Urban połączone z promocją najnowszego tomiku poezji „Gorzkie migdały”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach Filię w Warzycach.

Wiosna

W zakamarkach horyzontu
pojawia się wiosna
zalotna
figlarna
jak młoda dziewczyna
przebiśnieg w fartuszku
we włosach skowronki
po polach płaszcz biały
ze śniegu rozpina
ciepłym swym oddechem
rozczochrała drzewa
niech malują w oknach
zielone witraże
bocianom w gniazdach
o tęsknocie śpiewa
i o tym jak dobrze
im tu będzie razem
 („Ścieżki emocji”)

Halina Urban, poetka,  pochodzi z Szebni, ale od ponad 30 lat mieszka w Warzycach. W swoim dorobku ma dziewięć tomików wierszy. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2012 r. tworząc wiersze „do szuflady” jednak rok później jej poezja doczekała się publikacji pod tytułami: ''Emocje'' i ''Usta ciszy'' dla dorosłych, oraz tomik wierszy dla dzieci ''Pora na uśmiech''. W 2015 r. zostały wydane ''Dwa oblicza” oraz ''Splątane myśli''. Kolejny rok i następne tomiki ''W ogrodzie emocji'', a także druga książeczka z wierszami dla dzieci ''Moja wierszolandia''. 2017 rok to wydanie zbioru wierszy zatytułowanych ''Ścieżkami emocji''. W grudniu 2018 r. ukazał się ostatni tomik ''Gorzkie migdały''.

Haliny Urban wiersze można również znaleźć w ogólnopolskich antologiach: ''Notes poetycki'', ''Poezja współczesna o wielu twarzach'', ''Kolor samotności'', jak również w Almanachach Ruchu Poetyckiego ''Zgrzyt'' oraz w antologii regionalnej ''Mój ślad''.  Jej wiersze ukazały się również w lokalnej prasie, takiej jak: ''Fakty jasielskie'', ''Gazeta sanocka'', czy ''Kwartalnik Ruchu Poetyckiego'' ukazujący się jako dodatek do ''Brzozowskiej Gazety Powiatowej''.

Największym wyróżnieniem i nagrodą jak twierdzi sama poetka było otrzymanie statuetki Wójta Gminy Jasło ''za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury'', jak również statuetka za wygrany VII Gminny Konkurs literacko – plastyczny z okazji Dnia Matki, a także konkursowe wyróżnienie specjalne. Od listopada 2015 jest członkinią Ruchu Poetyckiego ''Zgrzyt'' w Brzozowie.
Spotkanie miało charakter kameralny, wszystkie uczestniczki z zapartym tchem słuchały kolejnych wierszy, nie obyło się bez komentarzy, wymiany poglądów i odczuć po każdym utworze. Nie zabrakło motywacji do tworzenia nowej poezji, ponieważ Pani Halina twierdzi że, „Gorzkie migdały” to ostatni tomik jaki się ukazał. Podczas spotkania swoją poezję zaprezentowała również Krystyna Pilch,  członkini Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina”.

Kare Konie

kiedyś odjadę
ostatnim powozem
turkot kół zatańczy