W dniach 8-15 maja obchodziliśmy XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.  W tym czasie biblioteki publiczne w całym kraju miały swoje święto.

 

     W tym roku imprezy i uroczystości Tygodnia Bibliotek organizowane są pod hasłem "(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA", które nawiązuje zarówno do obchodzonego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu form czytania i w zasadzie nieograniczonego dostępu do wielu czytanych  treści.

     Z tej okazji  w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy odbyły się zajęcia dla najmłodszych czytelników.  W dn.  10 maja dzieci z oddziałów  przedszkolnych przy Sz. P. w Trzcinicy, wraz z opiekunami odwiedziły placówkę.

     Pracownicy Biblioteki przygotowali dla swoich małych gości moc atrakcji.

     Odbyło się min: wspólne czytanie interaktywnych  książek francuskiego grafika i ilustratora  H. Tulleta. Bestsellerowa publikacja „Naciśnij mnie”, przekonała dzieci, że czytanie może dostarczyć wielu niespodziewanych wrażeń. Książka, gdzie na ilustracjach są tylko kolorowe kropki, którą trzeba przekręcać, mocno nią potrząsać,  a czasami mocno na nią dmuchać  pozytywnie zaskoczyła małych czytelników.  Jeszcze inaczej aktywizuje „Książka z dziurą”, w której dziura raz staje się szkłem powiększającym, a innym razem tropikalną wyspą.  Kolejne strony uwalniają tutaj wyobraźnię i przenoszą najmłodszych w świat marzeń i dziecięcych fantazji.

     Obie te pozycje wywołały ogromny entuzjazm zaproszonych przedszkolaków.  A gdy już fantazja wszystkich została rozbudzona, bibliotekarki zaprosiły dzieci do kilku zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Wśród  gigantycznych baniek mydlanych i kolorowych balonów dzieci mogły dać upust swoim marzeniom o bajkowym świecie, który ukryty jest oczywiście w książkach, ale i w naszej wyobraźni.
 

A. Jeleń