Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach  w ostatnim czasie zakwalifikowała się do dwóch ogólnopolskich projektów szkoleniowych, których celem jest wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i kompetencje, które pozwolą na przeniesienie części oferty kulturalnej bibliotek w środowisko wirtualne.

Spotkania szkoleniowe i webinaria - wszystkie w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem platform internetowych
i narzędzi IT,  już się rozpoczęły i potrwają do września.

Bardzo prawdopodobne jest, że część zmian  jakie spowodowała pandemia i ograniczenia z tym związane okaże się trwała
i będą one wymagać stałego rozwijania umiejętności pracowników kultury, by móc sprawnie funkcjonować online i pomagać w tym innym.

Projekt WIRTUALNE SZKOLENIA=REALNE KOMPETENCJE - realizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w ramach programu MKiDN “Kultura w sieci”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

W ramach tego projektu  – 45 bibliotekarzy z całej Polski bierze udział w cyklu bezpłatnych szkoleń  przygotowujących do organizacji różnego rodzaju wirtualnych imprez dla użytkowników, a następnie przeprowadzi w swoim środowisku wydarzenia kulturalne online.

Projekt BIBLIOTEKA ON-LINE realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie LABIB ( również program MKiDN „Kultura w sieci”) . Bierze w nim udział 36 bibliotek z całego kraju, które dzięki temu rozszerzą ofertę swoich działań online dla różnych grup mieszkańców.

Bibliotekarze, biorący udział w spotkaniach zyskują  możliwości rozwoju zawodowego
 i osobistego oraz szansę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi pracownikami bibliotek z całego kraju.

MAMY nadzieję, że dzięki tym szkoleniom BIBLIOTEKA będzie mogła zaproponować swoim użytkownikom takie działania, które w jak największym stopniu będą odpowiadać ich obecnym potrzebom.