Kim jest Mały Książę?  W jaką podróż się wybrał, kogo spotkał na swojej drodze  i czy dowiedział się czym jest przyjaźń?

     O tym mogli przekonać się uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej,  którzy 21 maja br. odwiedzili Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy i wzięli udział w  spotkaniu- lekcji bibliotecznej pt: „Rozszerzona rzeczywistość w książkach”.

 

     Rozszerzona rzeczywistość (AR od ang. augmented reality) to technologia łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym. W wersji podstawowej, oznacza możliwość odtworzenia filmu, animacji lub dźwięku przy pomocy odpowiedniej aplikacji i urządzenia (np. tabletu lub smartfona) po najechaniu na znacznik, który wyzwala multimedialną treść.

     Uczestnicy zajęć,  wykorzystując specjalnie do tego przeznaczoną książkę i aplikację na iPadzie, mogli zobaczyć w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni  Małego Księcia - bohatera książki Antoine de Saint-Exupery.  Uczniowie poznali też planetę o nazwie Asteroida B-612.  Przy pomocy aplikacji pomogli  chłopcu pozbyć się kiełków baobabów, wyczyścić wulkany na jego planecie i wraz z latarnikiem zapalić latarnie na ilustracji.

     Doskonała zabawa z książką i aplikacją AR umożliwiła dzieciom zobaczenie i usłyszenie zawartych w lekturze treści. Dzięki temu zaangażowała młodych czytelników i przekonała ich, że  ten sposób  czytania i zdobywania wiedzy staje się dobrą zabawą.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

A.Jeleń