W piątek 22 marca w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy odbyło się  spotkanie autorskie z Zofią Macek i promocja jej najnowszejksiążki pt. „Dawid. Dzieciom Holokaustu” .

     W tej niecodziennej pogadance i  zarazem doskonałej lekcji historii wzięli udział uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  w Trzcinicy, wraz z opiekunami.  

 

     Zofia Macek jest znawcą historii regionu, swoje prace koncentruje nie tylko na monografiach czy biografiach, ale także pisze wiersze i bajki dla dzieci. Opracowała i wydała: „Dzieje Szkoły Podstawowej w Szebniach”, „Wieś Szebnie”, „Parafia Szebnie” „Zarys Dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach”, „OSP w Niepli na tle dziejów wsi”, „Kapłan Niezłomny”, „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”, „Mojej Matce- krótka wojenna historia żydowskiej dziewczynki” i „Dawid. Dzieciom Holokaustu”. Na tym jednak nie kończy swej pracy, obecnie pracuje nad kolejną publikacją o regionie jasielskim.

Natomiast dla dzieci wydała tomiki wierszy: „W magicznym świecie pszczół”, „Wesołe historie z pszczelego ula” i „Jak pszczoły chodziły do szkoły”.

     Jej najnowsza publikacja  powstała w opracowaniu graficznym i tekstowym pracowników Gminnej Biblioteki Publicznejw Jaśle z/s w Szebniach i jej filii.

     Książka „Dawid. Dzieciom Holokaustu” to opowiadanie oparte o elementy wspomnień żydowskiego chłopca-głównego bohatera, który jako dwunastoletnie dziecko przeżył okropność okupacji.  Pozycja szczególnie  polecana dzieciom i młodzieży, by wiedziały jaki koszmar  niesie ze sobą wojna.

     Egzemplarze tej publikacji są do nabycia i wypożyczenia we wszystkich bibliotekach Gminy Jasło.

Zachęcamy do lektury!


A. Jeleń