W mroźny poranek 27 listopada w Trzcinicy, Filię Gminnej Biblioteki Publicznej odwiedzili uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej wraz z p. Dyrektor.

Odbyła się lekcja biblioteczna pt: „Biblioteka on-line”. Temat spotkania związany był z katalogiem elektronicznym dostępnym on-line na stronie internetowej biblioteki, dotyczył także regulaminu placówki, zasad zapisu  oraz korzyści płynących z czytania.

Wesołym wprowadzeniem do całego spotkania była bajka „Świnka Peppa w bibliotece”. Porównując zachowania bohaterów kreskówki z rzeczywistością uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami jakie obowiązują w bibliotekach publicznych. Szczególnie zaciekawieni czytnikiem i kodami kreskowymi, mieli okazję przekonać się jak zmienił się proces udostępniania  różnych źródeł informacji.

Dzieci miałytakże możliwość poćwiczyć wyszukiwanie konkretnej literatury w katalogu elektronicznym. Umiejętność posługiwania się katalogiem jest bowiem bardzo przydatnaw samodzielnym docieraniu do interesujących nas tytułów. Uczniowie dowiedzieli się również, że każdy czytelnik biblioteki ma możliwość zamawiania i rezerwowania wybranych przez siebie książek. Ponadto uczestnicy porównali stare inwentarze biblioteczne i karty czytelnicze z nowymi,  aby przekonać się jak bardzo zmienił się system pracy bibliotekarzy, tam gdzie pojawiły się katalogi on-line.

A. Jeleń