Zainicjowane przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom „Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia”  świętują dzieci w całym kraju.

W połowie października, w szkołach, przedszkolach, świetlicach, bibliotekach, domach kultury i księgarniach odbywają się imprezy czytelnicze, konkursy oraz zabawy dla dzieci.

Trzcinicka Filia, Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach,  także włączyła się w obchody urodzin, organizując, w ramach akcji Gmina Jasło czyta dzieciom,  małą czytelniczą imprezę.  W słoneczne przedpołudnie,  17 października br. , na urodziny bajkowych misiów przybyła spora grupa gości- uczniowie oddziałów przedszkolnych,  Szkoły Podstawowej w Trzcinicy, wraz z opiekunami.

Młodzi czytelnicy, przynieśli dla solenizanta prezenty -własnoręcznie kolorowane obrazki z życzeniami. Dzieci poznały historię pluszowego niedźwiadka, odbyło się głośne czytanie "Misiowych wierszyków",  a także pogadanka o misiach z popularnych kreskówek. Dzieci uczyły się także "Wyliczanki Kubusia Puchatka" i wzięły udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem Chusty Klanza.

W drugiej części spotkania, bibliotekarze zaprosili małych gości na spektakl z wykorzystaniem Teatru Kamishibai.
To papierowy teatr obrazkowy, lekka drewniana scena, z opowieścią na papierze w środku.
Krótkie przedstawienie o przyjaźni zaciekawiło najmłodszych, a wspaniałe, orientalne ilustracje i relaksacyjna muzyka wprowadziły zgromadzonych w doskonały nastrój.

Jak to na urodzinach bywa, wszyscy uczestnicy mogli skosztować „małe co nieco”, a głośne czytanie, połączone z zabawami i  figlami stało się dla nich ciekawą przygodą.

Agnieszka Jeleń