„Kłamstwa, mój chłopcze, można poznać w jednej chwili. Są dwa rodzaje kłamstw – jedna mają krótkie nogi, a inne długie nosy. Twoje należą do tych drugich”. Cytat ten pochodzi z powieści o drewnianym pajacyku Carlo Collodi.

To właśnie ten włoski pisarz i dziennikarz, autor powieści i komedii jest twórcą  postaci Pinokia. Drewniany pajacyk i jego przygody spisane przez autora stały się inspiracją dla wielu innych twórców. W 1940 roku ukazała się film animowany Walta Disneya, a w 2022 roku Guillermo del Toro stworzył filmową opowieść w technice poklatkowej o tym niesfornym pajacyku.

Na bibliotecznych warsztatach wybraliśmy się w podróż do rodzinnego kraju Pinokia. Dzięki prezentacji multimedialnej zajrzeliśmy do Wenecji i nad jezioro Como. Dowiedzieliśmy się również czego nie wypada robić będąc we Włoszech.

Na zakończenie każdy z uczestników wykonał swoją pacynkę z eko papieru, papierowego kubka, rurek i sznurka. Dzieci skosztowały również znanego na całym świecie włoskiego przysmaku… pizzy.

Warsztaty dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" na zadanie „Do biblioteki daj nura! Tu na każdego czeka literatura”.