W poniedziałek, 5 czerwca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego "Kolaże dla Wisławy" .

Konkurs zorganizowany został dla uczczenia pamięci wybitnej polskiej poetki, z okazji przypadającego w 2023 Roku Wisławy Szymborskiej. A patronat nad nim objęli Wójt Gminy Jasło i Fundacja Wisławy Szymborskiej.

kolaze dla wisławy002

kolaze dla wisławy002

Do udziału zaproszono uczniów starszych klas, Szkół Podstawowych z terenu gminy.  Zgłoszono 17 prac młodzieży ze Szkoły w Osobnicy, Szebniach, Trzcinicy i Warzyc.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu ilustracji w formie kolażu, nawiązującego do dowolnego utworu Wisławy Szymborskiej.

Biorąc pod uwagę połączenie walorów artystycznych z oryginalnością pomysłu i precyzją wykonania jury powołane przez organizatora przyznało nagrody i wyróżnienia:

I miejsce : Oliwia Gucwa – SP. w Trzcinicy,
II miejsce : Milena Betlej – SP. w Warzycach,
III miejsce : Weronika Twarduś – SP. w Warzycach.

Wyróżnieniem uhonorowano: Paulinę Kraus (SP. w Trzcinicy),  Błażeja Piekarza (SP. w Szebniach) oraz Oliwię Świątkowską (SP. w Warzycach)

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.

Podczas spotkania, obecni goście i uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w warsztatach literackich prowadzonych przez Joannę Jagiełło – znaną poetkę i pisarkę literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Autorka  podzieliła się swoim doświadczeniem twórczym i zaprosiła uczestników do literackiej zabawy „Wokół Wisławy Szymborskiej”.

Uczniowie  zyskali doskonałą okazję do rozwijania, być może ukrytych jeszcze pasji literackich. Spróbowali swoich sił w „lepiejach”. (krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne, groteskowe wierszyki).  Potem przyszła pora na limeryki i wreszcie na kolaże.  Efekty tych zmagań twórczych wprowadziły wszystkich w doskonały humor, a kreatywność uczestników z każdą minutą rozwijała się jeszcze bardziej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólny czas, zwycięzcom konkursu gratulujemy talentu artystycznego, a szkołom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w jego realizacji.

Organizatorem konkursu była GBP w Jaśle z/s w Szebniach wraz z Filiami.
Finał konkurs jak i spotkanie  dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" na zadanie „Do biblioteki daj nura! Tu na każdego czeka literatura”.

kolaze dla wisławy001

kolaze dla wisławy003