„Ona po srebrnym pląsa jeziorze,
On pod tym jęczy modrzewiem.
Kto jest młodzieniec? - strzelcem był w borze.
A kto dziewczyna? - ja nie wiem.”

     Cytat ten pochodzi z wiersza „Świtezianka”, który znajduje się w zbiorze „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Ten zbiór  uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu. Jednocześnie możemy znaleźć w nim więź z poprzednią, mijającą epoką. „Ballady i romanse” są mocno osadzone w realiach historycznych i lokalnych. Miejsca akcji utworów są ściśle określone jak np. jezioro Świteź czy miejscowość znajdująca się w Białorusi:  Płużyny. W tę rzeczywistość Adam Mickiewicz wprowadza świat nadprzyrodzony i tajemniczy, który współistnieje z rzeczywistością.

     Ten zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Biblioteka również przyłączyła się do akcji. Dzisiaj wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi miałyśmy okazję przybliżyć tę lekturę uczniom ze szkół podstawowych w Niepli i w Szebniach.

     Serdecznie dziękujemy  pani Marii Łabusińskiej – dyrektorce Szkoły Podstawowej w Niepli, pani Urszuli Rozmus, panu Pawłowi Rozmusowi – dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Szebniach, pani Małgorzacie Klocek – Ryba i Urszuli Orzech – instruktorce Świetlicy Wiejskiej GOK w Szebniach za zaproszenie do wspólnej lektury „Ballad i romansów”.

 GBP w Jaśle z/s w Szebniach