Pogórzańskie Smaki -biennale kultury ludowej w smakach kulinarnych babci, córki i wnuczki, które odbyły się 10 czerwca 2018 r. przy Zespole Szkół w Trzcinicy im. Teodora Marchlewskiego (gmina Jasło) były poświęcone prezentacji dorobku kulturowego ziemi jasielskiej.

„Pogórzańskie smaki 2018”  uroczyście otworzyli: Stanisława Ablewicz – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, Maria Kozłecka – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Stanisław Mlicki- prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.

Impreza połączona była z FESTIWALEM KSIĄŻKI, który uroczyście rozpoczął się od czytania wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”,  przez gości i pracowników bibliotek publicznych gminy Jasło.

W dalszej części przy stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle czekało na dzieci mnóstwo atrakcji m. in.: animatorzy, dmuchany zamek, konkursy czytelnicze z nagrodami, pokaz baniek mydlanych, malowanie twarzy, przeciąganie liny, konkurs wiedzy o regionie oraz gry i zabawy literackie.

Koncert kapel ludowych i zespołów młodzieżowych działających na terenie powiatu jasielskiego poprowadził Konrad Woźniak.

Na scenie zaprezentowali się: Kapela Ludowa Trzcinicoki, Młodzież zeSzkoły Podstawowej w Osobnicy,  Pogórzanie z Bieździedzy, Dworzanie z Łubna Opacego, Chór Laurenti, Zespół Folklorystyczny Kaśka, Zespół Jaślanie, Helena Brągiel z KGW w Osobnicy oraz  gwiazda wieczoru - łemkowski zespół folkowo-rockowy„A GDZIE TO DAWNIEJ STROIŁO”.

Nie zabrakło również wystaw twórczości lokalnych artystów ludowych.Przybyli goście mogli podziwiać m.in.: manualnie wykonaną biżuterię, ręcznie zdobione wazony, haftowane serwety, piękne ozdoby zdobione techniką kanzashi.

Dla wszystkich spragnionych wrażeń kulinarnych, Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy Jasło i gminy Tarnowiec przygotowały mnóstwo potraw regionalnych: m.in.: pierogi, proziaki, kapustę oraz  mnóstwo przepysznych ciast.

Organizatorem „Pogórzańskich Smaków - biennale kultury ludowej” byli Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz Zespół Szkół S.A.S.R. w Trzcinicy, Koła Gospodyń Wiejskich gminy Jasło, KGW z Łubna Szlacheckiegio i Opacego, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.

Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Jasło – Stanisław Pankiewicz. Patronat medialny objęła TV Obiektyw i Fakty Jasielskie.

Festiwal Książki zrealizowano w ramach programu MKiDNpochodzących z Funduszu Promocji Kultury - Partnerstwo dla książki, zadanie „Wybieram książkę”.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy z wielkim zaangażowaniem i życzliwością wsparli realizację imprezy.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach, SRKLZJ w Trzcinicy