W czwartek w bibliotece w Szebniach odbyła się pierwsza tegoroczna BIBLIOchwilka. Z racji tego, że 20 stycznia obchodziliśmy Dzień Wiedzy o Pingwinach warsztaty poświęcone były pingwinom. Zaczęliśmy oczywiście od najpopularniejszej  książki o pingwinach autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów. Książka ta przedstawia historię ludzi pracujących na stacji im. Dobrowolskiego na Antarktydzie, którzy badają życie pingwinów Adeli podczas zimy. W tym celu budują oni zagrodę dla pingwinów, lecz okazuje się ona być zaczarowana, ponieważ nocą pingwiny z jej znikają.

Wiedzy o pingwinach dostarczyła nam prezentacja, z której uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o pingwinach. Dzieci dowiedziały się m. in. że pingwiny mają łaskotki i reagują na nie tak jak człowiek. Dowiedziały się również, że pingwiny mają najwięcej piór ze wszystkich ptaków, a pod wodą potrafią spędzić 30 min.

Każdy z uczestników wykonał swojego małego pingwinka. A na zakończenie każdy z nich otrzymał grę planszową „Uciekające pingwiny” stworzoną przez bibliotekarki, w którą będzie mógł grać w domu ze swoimi bliskimi.
Warsztaty odbyły się 20 stycznia w bibliotece w Szebniach.