Zapraszamy mieszkańców gminy Jasło w piątek 8 czerwca na godzinę 10:00 do Biblioteki w Szebniach. Wolontariusze z Fundacji Kronenberga działającej przy City Handlowej, zainicjują program aktywizacji e-czytelniczej dla seniorów.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle w Szebniach i jej filiach  rusza program edukacyjny wprowadzający seniorów  w tajniki e-czytania „Od czytania do programowania! Budujemy mosty między pokoleniami!”. Program realizowany dzięki pomocy finansowej Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga w Warszawie.

Spotkanie warsztatowe z udziałem Tomasza Ćwiąkały, Dyrektora ds. Relacji z Klientami Sektora Dużych Przedsiębiorstw w City Handlowy i wolontariuszy Fundacji Kronenberg wprowadzą w tajniki e-czytania. Zadaniem wolontariuszy, będzie dyżur  w bibliotece i aktywne szkolenie z kompleksowej obsługi czytelników ebooków PocketBook z aplikacją Legimi, w szczególności osób starszych, które zostaną specjalnie zaproszone na ten dzień.

Zasadniczą  kwestią projektu jest umożliwienie dostępu do literatury ludziom  starszym, które ze względu na wiek i postępującą degradację wzroku, muszą zrezygnować ze swoich pasji czytelniczych, a ze względu na niskie dochody, nie mogą również pozwolić sobie na zakup urządzeń, które ułatwiłby czytanie. Pomysłodawcom zależy, by seniorzy mogli zapoznać się z nowymi technologiami wspierającymi czytanie oraz uzyskali dostęp do nowości na rynku wydawniczym.

„Dla starszych mieszkańców niewielkich miejscowości zalety z e-czytania są niezaprzeczalne,” – mówi Maksym Zbelezniak, szef sprzedaży PocketBook. „Technologia E Ink jest przyjazna dla wzroku, obsługa naszych czytników nie sprawia kłopotów, a ofert Legimi obejmuje ponad 25 tysięcy tytułów. Mamy nadzieję, że w ramach projektu Fundacji Kronenberga mieszkańcy Szebni dadzą się uwieść elektronicznej literaturze”.

Integralną częścią oprogramowania tych urządzeń będą aplikacje Legimi, które zapewnią dostęp do bogatej biblioteki zawierającej najbardziej poczytane tytuły, nowości i cenioną klasykę literatury. Flagowe modele czytników PocketBook Touch Lux 3, przekazane przez Fundację Kronenberg, posłużą czytelnikom biblioteki także po warsztatach w szebieńskiej bibliotece będą urządzenia dostępne w naszych filiach bibliotecznych..

Firma PocketBook jest jednym z największych światowych producentów wysokiej jakości czytników książek elektronicznych z ekranami wykonanymi w technologii E Ink (zwaną też papierem elektronicznym). Spółka ma w swojej ofercie także czytniki multimedialne oraz tablety, które pracują w oparciu o system Android. Takie urządzenia będą dostępne dla naszych czytelników.

Poznańskie Legimini, to jedna z pierwszych na świecie firm oferujących dostęp do elektronicznych książek w abonamencie oraz pierwsza łącząca taki model subskrypcyjny z czytnikiem ebooków za symboliczną złotówkę. Usługa dostępna u największych operatorów komórek w pakietach abonamentowych książki w chmurze.

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowatorskich warsztatach mieszkańców gminy Jasło.