Biblioteka to najbardziej otwarta, dostępna instytucja kultury z ofertą dla osób  w każdym wieku.  To miejsce wspólne, łączące ludzi, lokalne centrum żywej kultury i edukacji.  A dodatkowo, w tych trudnych, pandemicznych czasach, instytucja  niezmiennie dysponująca bezcenną wartością- zaufaniem społecznym!

I to zaufanie - czytelników, użytkowników, gości  bibliotecznych progów, doskonale obrazują statystyki podsumowujące ostatni rok.

W ten trudny czas działalności, mimo ograniczeń, limitów, reżimu sanitarnego  Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach  i  jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach  stały się miejscem nie tylko udostępniania zbiorów bibliotecznych,  ale także miejscem spotkań, rozwoju kulturalnego i społecznego. Miejscem stacjonarnym, a dzięki bogatej działalności w sieci, także wirtualnym.

Instytucja, dzięki kreatywności dyrekcji i całego zespołu,  została  najlepszą biblioteką w województwie podkarpackim w Rankingu Bibliotek 2021.  To ogromny sukces i wyróżnienie, a  także zasługa użytkowników,  którzy  widzą i doceniają starania bibliotekarzy, duży nacisk na pozyskiwanie środków finansowych, zakup nowości wydawniczych, a w tej covidowej rzeczywistości także priorytet - utrzymanie kontaktów z czytelnikami.

W 2021 roku GBP w Jaśle z/s w Szebniach i jej  Filie odwiedziło łącznie  49 364 czytelników.  Na zewnątrz wypożyczono  31 071 książek, 1 914 czasopism, udzielono 4 426 informacji. Z Internetu skorzystało 2 583 mieszkańców, w aplikacji Legimi  pobrano dla czytelników 774  ebooki.

W ramach promocji biblioteki i czytelnictwa zorganizowano 512 działań, w tym: spotkania autorskie, spotkania z teatrem, warsztaty literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne, zajęcia językowe i edukacyjne, konkursy, szkolenia itp.  w których łącznie wzięło udział  8 185 osób.

Od wielu lat GBP bierze udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych tj. „Narodowe Czytanie”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek”, „Mała książka - Wielki człowiek”. Cykliczne zajęcia - „BIBLIOchwilka”, „ENGLISH IS FUN”, „Hece w bibliotece”-  nadal cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników.
W 2021 r.  księgozbiory biblioteczne wzbogaciły się o nowości wydawnicze w liczbie 1 948 wol. Z dotacji gminy Jasło zakupiliśmy – 1 289 wol. oraz z programu MKiDN „Promocja czytelnictwa” 396 książek. Otrzymaliśmy też dary czytelnicze w liczbie - 263 wydawnictw. Na zakup nowości wydawniczych do biblioteki gminnej i jej filii wydaliśmy prawie 43 000 zł.

W 2021 roku biblioteki gminy Jasło zrealizowały  zadania projektowe,  na które GBP pozyskała dofinansowanie z MKiDN, Instytutu Książki i Biblioteki Narodowej.