Lekturą tegorocznej akcji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i tak jak poprzednie edycje odbywało się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.

     „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
 

     Ciekawym akcentem spotkania była możliwość czytania nie tylko wersji tradycyjnej książki, ale i formy elektronicznej. Bibliotekarze zaprezentowali młodzieży czytniki e-booków i audiobooków czyli nowoczesną alternatywę czytania. Dodatkowo uczniowie zapoznali się z rękopisem pisarza, który został zdigitalizowany i udostępniony w Internecie przez Bibliotekę Narodową.

     Nie zabrakło też pieczęci pamiątkowej. Każdy kto przyniósł swój egzemplarz ,,Przedwiośnia” mógł opieczętować książkę pieczątką przysłaną na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta.  

     Bibliotekarze podarowali  najnowsze wydanie lektury także do biblioteki szkolnej, a każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę wybrany cytat z powieści.

     Organizatorem spotkania była Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy przy współpracy Szkoły Podstawowej.

     Program Partnerstwo dla Książki 2018, zadanie Wybieram Ksiązkę realizowany ze środków pozostających w dyspozycji MKiDN zarządzany przez Instytut Książki w Krakowie.


A. Jeleń