Drukuj

 

 
     Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach przygotował  nowoczesną wersję podchodów, tematycznych związanych z historią regionu w latach 1918 - 2018.

     Dwudziestu siedmiu uczestników przewędrowało szlakiem miejsc pamięci, od Szebni, Warzyc, Nowego Żmigrodu, Desznicy, Krempnej, Teodorówki - Wzgórze 534, Rogów, poprzez Krosno kończąc swoją podróż w Targowiskach we Dworze Obodyńskich. Tu, przy ognisku, odbył się konkurs wiedzy o regionie i weryfikacja zdobytej wiedzy.

     Gry terenowe są popularnym sposobem łączenia rozrywki z nauką. Uczą-bawiąc i bawią-ucząc. W łatwy i przyjemny sposób pozwalają przyswoić wiedzę historyczną młodym ludziom i zapoznać się z tematami, które dotąd omijali szerokim łukiem. Wciągają ich też w rozwiązywanie zadań, które wcześniej postrzegali jako nudne.

     Wspólne wędrówki są doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych miejsc. Pozwalają na dotarcie do lokalnych tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym przewodniku i mogą stać  się fascynującą przygodą. Czas spędzony z przyjaciółmi to coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze świata. To wszystko sprawia, że ucząc znakomicie bawiliśmy się mimo zmęczenia, deszczu i błota.

     Dyrektor GBP składa serdeczne podziękowania Ośrodkowi Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej, Prywatnemu Muzeum Podkarpackiemu Pól Bitewnych w Krośnie, dr Marcinowi Obodyńskiemu oraz księdzu proboszczowi Józefowi Obłój z Desznicy za niezwykłe opowieści, a Firmie Przewozowej HESTA z Jasła za pomoc organizacyjną na trasie wędrówki.
     
GBP w Jaśle z/s w Szebniach