30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu wolne wybory i Obrady Okrągłego Stołu.W 1999 r. Polska przystąpiła do NATO, a w 2004 r. do Unii Europejskiej. W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa „A mury runą…”, którą można zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne „Opowieści z tamtych lat” oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników„Wehikuł czasu-podróż do lat 80-tych”.

     Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. Możemy zobaczyć takie eksponaty jak:  niezwykły rower, mundur milicyjny z lat 80-tych, aparat fotograficzny, publikacje związane z ruchem Solidarności, magnetofon szpulowy, projektor do wyświetlania bajek „Ania”, stare pieniądze, zabytkowy telefon, proporczyki oraz znaczki z tamtych lat.

     Pod koniec sierpnia odbędą się tematyczne gry terenowe, a we wrześniu spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń, uroczysty koncert i konkurs literacko - plastyczny o dziejach historycznych Solidarności 89.

Do udziału w projekcje serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Jasło młodzież i współpracownicy GBP.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach